Badanie poszczególnych obszarów stanu zdrowia osób starszych – PolSenior2

Co wiemy o zdrowiu polskich seniorów? O ich największych (nie tylko zdrowotnych) problemach? Jakie zmiany są potrzebne w kontekście nieuchronnych przemian demograficznych? Odpowiedzi na te pytania poszukiwał zespół badawczy pod kierunkiem prof. Tomasza Zdrojewskiego z Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed, który w ubiegłym roku zakończył realizację największego w Polsce badania poświęconego seniorom. W ramach projektu PolSenior2 „Badanie poszczególnych obszarów stanu zdrowia osób starszych, w tym jakości życia związanej ze zdrowiem” zostało kompleksowo przebadanych sześć tysięcy Polaków powyżej 60 roku życia.

czytaj więcej

Badanie dotyczyło nie tylko stanu zdrowia, ale i sytuacji społeczno-ekonomicznej oraz jakości życia. W jego trakcie wykorzystano zarówno kwestionariusze ankietowe, testy i skale wchodzące w skład Kompleksowej Oceny Geriatrycznej, pomiary antropometryczne i ciśnienia krwi, jak i badania laboratoryjne. Wszystko po to, by uzyskać najpełniejszy obraz sytuacji respondentów.

Dzięki porównaniu z wynikami badania PolSenior 1, przeprowadzonego 10 lat wcześniej, wskazano główne trendy i zjawiska w zakresie sytuacji osób starszych w Polsce. Uzyskane wyniki umożliwią dokładniejsze zdefiniowanie potrzeb obecnych i przyszłych seniorów, jak również dostosowanie działań systemowych instytucji publicznych do zmian zachodzących w strukturze społecznej.

Głównym realizatorem projektu był Gdański Uniwersytet Medyczny. W skład zespołu weszli nie tylko doświadczeni pracownicy naukowi GUMed, ale też eksperci z innych ośrodków naukowych w Polsce. W realizację projektu zaangażowanych było łącznie blisko 900 osób.

Projekt PolSenior 2 został sfinansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Udostępnij ten film

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top