Dla kandydatów

Jeśli świat nie przestaje Cię ciekawić, interesuje Cię nie tylko nowa wiedza, ale też to w jaki sposób ona powstaje – jesteś we właściwym miejscu! Gdański Uniwersytet Medyczny to jedyna w Polsce uczelnia medyczna ze statusem uczelni badawczej, a nasi wykładowcy chętnie podzielą się z Tobą swoją wiedzą.

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół średnich do udziału w programie edukacyjnym „Nauka to ludzie”. Jego uczestnicy i uczestniczki spotkają się z badaczami i badaczkami nie tylko po to, by zdobyć wiedzę z zakresu medycyny, farmacji, biotechnologii i nauk o zdrowiu, ale też by dowiedzieć się jak wyglądają badania naukowe, którym ją zawdzięczamy.

Program obejmuje 5 spotkań, które będą odbywać się raz w miesiącu (sobota-niedziela) w siedzibie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pierwsze spotkanie dla grupy przyjętej na semestr zimowy 2023/2024 odbędzie się w drugiej połowie października br.

Uczestnikom spoza województwa pomorskiego zapewniamy nocleg na czas trwania zajęć.

Przed przesłaniem aplikacji prosimy o zapoznanie się z regulaminem programu.

W tym roku do składania aplikacji zapraszamy uczniów klas drugich i starszych. 

Kwalifikacja odbędzie się na podstawie nadesłanych zgłoszeń. Ocenie zostanie poddany wykaz dotychczasowych osiągnięć i aktywności kandydata/kandydatki oraz uzasadnienie chęci udziału w programie.

Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2023 r.

Wyniki rekrutacji będą znane ok. 15 października br.

Opinie uczestników i uczestniczek

Lekarze i naukowcy, którzy brali udział w projekcie i z pasją przekazywali nam wiedzę ze swojej specjalizacji, sprawiali, że z wielką chęcią i ciekawością oczekiwałam następnego spotkania. Każde zajęcia były inne i powodowały, że po przyjściu do domu chciałam dowiedzieć się jeszcze więcej. Szczególnie zapamiętam spotkanie z zakresu transplantologii i zajęcia, podczas których izolowaliśmy DNA. Nie spodziewałam się też, że określanie wieku kości czy szacowanie czasu zgonu, czym zajmowaliśmy się w Zakładzie Medycyny Sądowej, okaże się takie ciekawe.

Oliwia Turkowska, Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza w Gdańsku

Upewniłam się, że kierunek lekarski to miejsce dla mnie. Podczas spotkań o różnorodnej tematyce miałam szansę zrozumieć, co w medycynie tak naprawdę mnie fascynuje. Mogłam dowidzieć się dużo od ludzi, którzy zrobili już bardzo wiele w świecie nauki, ale też poznać rówieśników, którzy na pewno jeszcze sporo w tym świecie zdziałają. Nie potrafię opisać, jak bardzo czekałam na każde kolejne zajęcia i jak naładowana energią wyjeżdżałam z Gdańska.

Julia Pisarek, II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Kwidzynie

Udział w programie ,,Nauka to ludzie" był zdecydowanie niezapomnianym doświadczeniem. Doskonałe skoordynowanie zajęć, treściwe wykłady dostosowane do każdego poziomu wiedzy oraz niezwykłe osoby, które umożliwiły nam dogłębne poznanie świata nauki i medycyny stanowią o wyjątkowości tego programu. Wszyscy, którzy zastanawiają się, jaką drogę kształcenia wybrać, a jednocześnie są ciekawi, jak wygląda codzienne życie lekarzy klinicystów, na pewno bardzo dużo wyniosą z tego unikalnego szeregu zajęć.

Olga Śmigielska, IV Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Program "Nauka to ludzie" nie jest tym, czym się wydaje... Jest czymś lepszym. Jeszcze przed pierwszymi zajęciami odniosłem wrażenie, że mój udział jako uczestnika jest dla drugiej strony ważny – w mailu otrzymałem nawet mapki z wskazówkami jak dotrzeć na miejsce spotkania – poczułem się bardzo zadbany. W czasie wykładów nie było czasu na nudę. Zajęcia teoretyczne przeplatały się z praktyką w postaci np. szycia chirurgicznego, obsługi aparatury w SleepLabie (nie mylić z sleeproom'em, który był po drugiej stronie szyby:), przenoszenia hodowli komórkowych. Wykłady prowadzone przez pracowników GUMed, których miałem przyjemność wysłuchać, dotyczyły treści, o których w szkole nigdy nie słyszałem i były przeciwieństwem usypiających pogadanek. Mimo, że uczestnicy z mojej grupy mieli różne plany na siebie w świecie medycznym, to każdy znalazł dla siebie coś, co ułatwi mu pójście drogą wymarzonej kariery. Jeżeli chcesz nauczyć się czegoś nowego, poszerzyć medyczne horyzonty albo po prostu dobrze się bawić to ten projekt jest właśnie dla Ciebie!

Bartłomiej Łuszczuk, Prywatne Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Program „Nauka to ludzie” to najciekawszy projekt w jakim miałam okazję uczestniczyć. Był niesamowitą intelektualną przygodą oraz inspiracją do dalszego rozwijania zainteresowań biomedycznych. Wspaniali prowadzący sprawili, że każdy blok zajęć był niesamowicie interesujący, a liczne zajęcia praktyczne i laboratoryjne były niezapomniane. Dzięki programowi poznałam wiele dostępnych ścieżek kariery i odkryłam fantastyczne możliwości oraz inicjatywy tworzone przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym!

Basia Siewert, III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni

Największą wartością programu „Nauka to ludzie” było to, że mogłem poznać pracę lekarzy wielu specjalizacji. Lekarze oraz wykładowcy, którzy prowadzili zajęcia, byli pasjonatami, których na każdych zajęciach słuchało się z zaciekawieniem, szczególnie profesora Rafała Pankowskiego… Jednakże najciekawsze i najcenniejsze były dla mnie zajęcia praktyczne. Wtedy lekarze pokazywali nam, jak ich praca wygląda naprawdę, a co najfajniejsze – sami mogliśmy spróbować swoich sił w laboratorium czy podczas EKG serca. Te chwile, gdy możesz wziąć sprzęt medyczny w swoje ręce i poczuć się jak lekarz, motywują i napędzają medyczną pasję.
Program jest skierowany do osób zainteresowanych medycyną na już zaawansowanym poziomie, ale też dla tych, które chcą sprawdzić, czy na pewno to jest to, co chcą robić w życiu. Mi zajęcia pomogły nawet wybrać specjalizację oraz kierunek, w którym chciałbym rozwijać swoją wiedzę medyczną – to kardiologia. Zawdzięczam to szczególnie prof. Miłoszowi Jaguszewskiemu. Jestem pewny, że wskazówki oraz informacje, które dostaliśmy podczas zajęć z kardiologami przydadzą mi się w przyszłości.
Kiedy dowiedziałem się o drugiej edycji, od razu wysłałem wiadomość znajomym. Kilku z nich jest jej aktywnymi uczestnikami.

Patryk Siwak, III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku

Miałam przyjemność, jako uczennica VI LO w Gdyni, brać udział w zajęciach organizowanych przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Podczas pięciu dwudniowych zjazdów mogłam na własnej skórze doświadczyć, jak wygląda praca naukowa i z czym w praktyce się ona wiąże. Były to bardzo intensywne spotkania, które wymagały od uczestników sporo zaangażowania, jednak wszystkim nam towarzyszył przy tym ogromny entuzjazm i chęci, aby wyciągnąć z zajęć jak najwięcej. Niejednokrotnie byłam zaskoczona ilością przygotowanych dla nas wykładów i warsztatów, które pozwoliły mi o wiele lepiej zrozumieć wiele zagadnień odnoszących się zarówno do anatomii człowieka, jak i metod prowadzenia badań naukowych. Następną rzeczą, którą muszę docenić, jest duża motywacja, którą zyskałam zarówno dzięki poznanym naukowcom, ale również innym uczestnikom programu. Wszyscy ci ludzie dzięki swojemu zapałowi stanowią wielką inspirację i mogą wspólnie napędzać swoją ciekawość. Dla mnie na pewno program był bodźcem do dalszej pracy i szansą na poszerzenie spojrzenia na świat medycyny.

Iga Mroczko, VI Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni

Co przygotowaliśmy w tym roku?

Na własne oczy przekonasz się jak dynamicznie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat rozwinęła się medycyna. Zabierzemy Cię w „podróż do przeszłości” – do Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie zobaczysz unikatowe eksponaty, m.in. aparat rentgenowski z 1940 roku, cystoskop z połowy XX wieku, szklaną strzykawkę i usłyszysz historię rękawiczek chirurgicznych i stetoskopu.

Zaprosimy Cię na zajęcia warsztatowe w pracowniach anatomicznych. Będzie to okazja do zaawansowanej powtórki z neuroanatomii i pracy z klasycznymi preparatami. Sprawdzisz, jakie możliwości daje interaktywny stół anatomiczny wykorzystywany w trakcie zajęć ze studentami.

Przybliżymy Ci tajniki chirurgii. Dowiesz się o najnowszych narzędziach i kierunkach rozwoju tej gałęzi medycyny, m.in. coraz szerszym wykorzystaniu sztucznej inteligencji i wyzwaniach, jakie się z tym wiążą. Podczas zajęć praktycznych zapoznasz się z podstawowymi technikami i narzędziami chirurgicznymi, spróbujesz założyć chirurgiczne szwy.

Nowotwory to poważne wyzwanie dla globalnej polityki zdrowotnej. Pokażemy Ci, jak wiele osób o różnych kompetencjach wchodzi w skład interdyscyplinarnego zespołu, który pracuje nad odkrywaniem biologii nowotworów oraz tworzeniem nowych narzędzi diagnostycznych dla pacjentów.

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym doszło również do znacznego zwiększenia zachorowalności na schorzenia układu krążenia m.in. nadciśnienie tętnicze, miażdżycę czy chorobę niedokrwienną serca. Na spotkaniach z kardiologami i kardiochirurgami dowiesz się m.in. jak wygląda proces organizacji niekomercyjnych badań klinicznych, których celem jest optymalizacja leczenia pacjentów z zawałem serca, a także czego możemy się dowiedzieć z badań nad mikrokrążeniem. Sprawdzisz, jak wyglądają i do czego wykorzystywane są modele 3D i pracownie symulacji oraz jak wygląda organizacja procesu transplantacji serca.

Przekonasz się, jak istotna jest właściwa higiena snu i nawyki w tym obszarze oraz jakie znaczenie dla chorób serca i naczyń mogą mieć zaburzenia snu. Poznasz również możliwości diagnostyczne, jakie daje Sleep Laboratory, które pozwala specjalistom na przeprowadzenie szczegółowej analizy snu pacjenta i zaawansowaną diagnostykę.

Dowiesz się, jakie zależności istnieją pomiędzy bioróżnorodnością dzikiej przyrody a chorobami odzwierzęcymi i jak dużym wyzwaniem (nie tylko dla naukowców) jest świadome i rozsądne zarządzanie ekosystemami. Poznasz badania na temat chorób przenoszonych przez gryzonie żyjących w lasach i miejskich terenach zielonych oraz sposoby zapobiegania występowaniu patogenów odzwierzęcych.

I wiele, wiele więcej!

Dokumenty do pobrania – dla kandydatów

Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres naukatoludzie@gumed.edu.pl. Pod ten sam adres prosimy kierować ewentualne pytania.

Przed przesłaniem aplikacji prosimy o zapoznanie się z regulaminem programu.

Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2023 r.

Wyniki rekrutacji będą znane ok. 15 października br.

Scroll to top