Zarządzanie bioróżnorodnością w lasach i miejskich terenach zielonych

Zrozumienie zależności pomiędzy bioróżnorodnością dzikiej przyrody a chorobami odzwierzęcymi (zoonozami) w świetle zachodzących zmian klimatycznych stanowi znaczące wyzwanie dla naukowców i jest kluczowe dla podejmowania działań zmierzających do świadomego i rozsądnego zarządzania ekosystemami. Projekt BioRodDis – Zarządzanie bioróżnorodnością w lasach i miejskich terenach zielonych: wpływ efektu rozmycia i amplifikacji na mikrobiom gryzoni i choroby przenoszone przez gryzonie to wkład naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w poszerzenie wiedzy na temat tego zagadnienia. Dr hab. Maciej Grzybek, prof. uczelni z Zakładu Parazytologii Tropikalnej Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej kieruje zespołem, który w ramach projektu prowadzi analizę ekologii chorób przenoszonych przez gryzonie żyjących w lasach i miejskich terenach zielonych w centralno-zachodniej Europie. Wyniki badań, które są realizowane we współpracy z zespołami z Francji, Belgii, Niemiec, Irlandii, mają dostarczyć dowodów na to, że wspólne strategie między programami zdrowia publicznego i ochrony przyrody mogą pomóc w zapobieganiu występowania i szerzenia się patogenów odzwierzęcych.