Entropia w badaniach kardiologicznych

Choroby sercowo-naczyniowe stanowią istotny problem społeczny. Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w ich diagnostyce jest elektrokardiografia (EKG) – nieinwazyjne badanie, którego zapis dostarcza lekarzom i naukowcom informacji na temat bioelektrycznej aktywności serca.

czytaj więcej

 

Nad optymalnym wykorzystaniem danych dostarczanych przez zapisy EKG naukowcy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – dr Beata Graff i prof. Krzysztof Narkiewicz – pracują razem z badaczami z Politechniki Gdańskiej – prof. Grzegorzem Graffem z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz Uniwersytetu Gdańskiego – prof. Danutą Makowiec z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki. Prowadzone badania mają charakter interdyscyplinarny – z uwagi na specyfikę zagadnienia dopiero współpraca specjalistów z różnych dziedzin może przynieść spodziewane rezultaty.

Do analizy rytmu serca matematycy mogą zastosować jedno z zaawansowanych narzędzi matematycznych – entropię. Pozwala ona na zmierzenie złożoności i nieprzewidywalności procesu. Miary entropii mówią o zmianach patologicznych i mogą wspomóc kardiologów w skutecznej diagnostyce chorób sercowo-naczyniowych już na wczesnych ich etapach. Obliczenie entropii w przypadku zapisu EKG jest szybką i prostą metodą. Może być bardzo pomocne zwłaszcza w sytuacjach, w których jest mało czasu na ocenę stanu chorego. Już dziś lekarze pomocniczo stosują niektóre metody nieliniowe w praktyce klinicznej.

 

Udostępnij ten film

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top