Powtórka z anatomii i warsztaty chirurgiczne

Powtórka z anatomii i warsztaty chirurgiczne

Tym razem licealiści goszczący w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym odwiedzili Katedrę Anatomii i Neurobiologii oraz Klinikę Chirurgii Onkologicznej.

Dr hab. Sławomir Wójcik z Zakładu Anatomii i Neurobiologii, pełniący również funkcję kierownika Działu Rekrutacji GUMed, przygotował dla uczniów ciekawe zajęcia warsztatowe w pracowniach anatomicznych. Na początek zaproponował pracę z klasycznymi preparatami. Była to m.in. okazja do zaawansowanej powtórki z neuroanatomii, która przydać się może zwłaszcza tej części uczestników, przed którymi w najbliższych dniach pierwszy ważny egzamin, czyli matura. W dalszej części zajęć uczniowie poznali możliwości, jakie daje interaktywny stół anatomiczny wykorzystywany w trakcie zajęć ze studentami. Ostatnia część spotkania była poświęcona na przybliżenie oferty edukacyjnej oraz omówienie procesu i warunków rekrutacji.

Kolejnego dnia dr hab. Karol Połom z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej zastanawiał się z uczestnikami nad przyszłością chirurgii. Opowiedział im o najnowszych narzędziach i kierunkach rozwoju tej gałęzi medycyny, zwracając jednocześnie uwagę na to, jak dynamicznym przemianom ona obecnie podlega. Nawiązując m.in. do coraz szerszego wykorzystania sztucznej inteligencji zwrócił również uwagę na to, jak duże wyzwania i jak dużą odpowiedzialność nakłada to na lekarzy i naukowców. Część spotkania poświęcił roli i zastosowaniu mediów społecznościowych w szeroko rozumianej komunikacji naukowej oraz upowszechnianiu wiedzy naukowej. Na przykładzie wybranych wydarzeń, badań i publikacji zaprezentował uczestnikom, z jednej strony, korzyści wynikające z nowych możliwości, którymi dysponujemy (szybkie dzielenie się wiedzą i docieranie do danych), z drugiej zaś zwrócił uwagę na to, że działalność w przestrzeni wirtualnej nie zwalnia z odpowiedzialności za słowa i konieczności weryfikacji informacji.
Po części wykładowej przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Pod czujnym okiem dr. hab. Karola Połoma i lek. Marcina Ekmana z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej uczestnicy zapoznali się z podstawowymi technikami i narzędziami chirurgicznymi, a następnie (z sukcesem) ćwiczyli zakładanie pierwszych szwów.

Udostępnij ten film

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top