Badania nad substancjami szkodliwymi dla człowieka i poszukiwanie nowych metod oceny ekspozycji na czynniki środowiskowe

Toksykologia to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, która wykorzystuje doświadczenia nauk podstawowych, takich jak biologia, chemia, medycyna czy farmakologia. Toksykolodzy zajmują się badaniem substancji szkodliwych dla człowieka i tego, w jaki sposób działają one na żywe organizmy.

W ostatnim czasie duże zainteresowanie badaczy na całym świecie budzą m.in. związki chemiczne, które mają zdolność zaburzania gospodarki hormonalnej człowieka. Zagadnieniem tym zajmują się również naukowcy z Katedry i Zakładu Toksykologii GUMed, którą kieruje dr hab. Bartosz Wielgomas, prof. uczelni. Zespół poszukuje również nowych metod, które umożliwią ocenę, w jakim stopniu dana osoba lub populacja są eksponowane na określone czynniki chemiczne. Badana w tym celu jest m.in. możliwość wykorzystania opasek silikonowych, których struktura umożliwia pochłanianie i nagromadzenie substancji występujących w otoczeniu. Na podstawie ich analizy chemicznej  możliwe jest oszacowanie, na jakie substancje i w jakim stężeniu narażona jest osoba przebywająca w danym środowisku (np. pracy).

Dzięki wiedzy z zakresu toksykologii odpowiednie organy mogą zadbać, aby warunki, w których funkcjonujemy nie stwarzały istotnego ryzyka dla naszego zdrowia.