Z wizytą u kardiologów
Kolejne spotkanie dla uczniów uczestniczących w projekcie poświęcone było schorzeniom sercowo-naczyniowym. Zajęcia przygotowali eksperci z kilku klinik.
Pierwszego dnia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym z uczniami spotkali się prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii i dr Dariusz Ciećwierz, kierujący Pracownią Kardiologii Inwazyjnej. Przypomnieli uczestnikom czynniki ryzyka schorzeń, z którymi często trafiają do nich pacjenci i omówili warunki, w jakich przebiegają kolejne fazy leczenia szpitalnego choroby niedokrwiennej serca. Przyszli lekarze mieli też możliwość prześledzenia, jak, krok po kroku, przeprowadzana jest procedura implantacji stentu do naczyń wieńcowych i to ta część, w której wirtualnie mogli towarzyszyć specjalistom podczas zabiegu, zrobiła na nich największe wrażenie.
Dr hab. Jacek Wolf z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, koordynator Sleep Laboratory szczegółowo wyjaśnił jak istotna jest właściwa higiena snu, nasze nawyki w tym obszarze oraz jakie znaczenie dla chorób serca i naczyń mogą mieć zaburzenia snu. Uczniowie poznali również możliwości diagnostyczne, jakie daje utworzone w ubiegłym roku Sleep Laboratory, które pozwala specjalistom na przeprowadzenie szczegółowej analizy snu pacjenta i efektywną diagnostykę.
Na koniec zaprosiliśmy uczniów na zajęcia warsztatowe w Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej. W nowoczesnej pracowni fantomowej mieli szansę wykonania swojego pierwszego badania echokardiograficznego. Zajęcia przeprowadził dr Radosław Nowak z II Kliniki Kardiologii I Elektroterapii Serca, który odpowiedział również na szereg pytań związanych z realiami codziennej pracy lekarza specjalisty w klinice.