Poszukiwanie nowej terapii dla pacjentów z Zespołem Takotsubo

Część pacjentów, którzy trafiają do szpitali z podejrzeniem zawału serca, cierpi w rzeczywistości na zespół Takotsubo – ostrą niewydolność serca, która w rozpoznaniu klinicznym do złudzenia go przypomina. To istotny problem diagnostyczny, bowiem strategia terapeutyczna u pacjentów z zespołem Takotsubo różni się istotnie od tej stosowanej w zawale serca, a niektóre leki, np. katecholaminy, są wręcz przeciwwskazane.

zobacz więcej

Innym dostępnym na rynku lekiem stosowanym w ostrej niewydolności serca jest Lewozymendan. Choć w medycynie nie ma obecnie wskazań dla zastosowania Lewozymendanu u pacjentów z zespołem Takotsubo, zdaniem grupy naukowców z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed, mechanizm jego działania wskazuje na potencjalną przydatność leku również w leczeniu tego schorzenia. Badania, które mają zweryfikować tę tezę będą prowadzone w kilkunastu ośrodkach klinicznych w ramach projektu sfinansowanego przez Agencję Badań Medycznych.

Szczegóły prowadzonych badań przybliża w materiale prof. Miłosz Jaguszewski wraz ze swoimi współpracownikami: dr Nataszą Gilis-Malinowską i dr. Dariuszem Ciećwierzem z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed oraz prof. Paulem Grundemanem, profesorem wizytującym z University Medical Center Utrecht.

Projekt realizowany przez zespół prof. Miłosza Jaguszewskiego mieści się w zakresie badań klinicznych, czyli tego rodzaju postępowania naukowego, które ma na celu stworzenie nowych rozwiązań diagnostycznych lub terapeutycznych znajdujących zastosowanie w codziennej praktyce klinicznej.

Udostępnij ten film

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top