Naukowcy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego biorą udział w projekcie badawczym realizowanym w konsorcjum z Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską oraz firmą INNOVABION Sp. z o.o.. Projekt Systemy nowej generacji dostarczania molekuł bioaktywnych w syntetyzowanych chemicznie i poddanych inżynierii genetycznej nanobiomateriałach (BIONANOVA) koordynowany jest przez prof. Piotra Skowrona z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
Liderami grup badawczych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym są prof. Michał Pikuła z Pracowni Inżynierii Tkankowej i Medycyny Regeneracyjnej Zakładu Embriologii oraz prof. Arkadiusz Piotrowski, z Międzynarodowej Agendy Badawczej. Badania zespołu prof. M. Pikuły skupiają się na ocenie bezpieczeństwa i potencjału regeneracyjnego i immunoregulacyjnego nowych nanobiomateriałów, zaś grupa prof. Arkadiusza Piotrowskiego bada molekularne efekty i mechanizmy działania nowych materiałów na komórki ludzkie, jak również komórki pochodzące z modeli zwierzęcych.
Wyniki badań konsorcjum posłużą m.in. do opracowania nowych unikatowych metod dostarczania leków oraz stworzenia innowacyjnych nanobiomateriałów służących do leczenia chorób o różnej etiologii.