From Research to Clinical Practice in Cardiovascular Medicine

From Research to Clinical Practice in Cardiovascular Medicine

Czy aby zostać dobrym lekarzem wystarczy sama wiedza? Jak wygląda koronarografia, procedura implantacji stentu, transplantacja serca? Na czym polegają niekomercyjne badania kliniczne? W jaki sposób w kardiologii wykorzystywany jest druk 3D? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli uczestnikom tym razem nasi wykładowcy. Blok zajęć poświęconych schorzeniom sercowo-naczyniowym przygotowali eksperci z kilku uniwersyteckich klinik, a koordynatorem spotkania był prof. Miłosz Jaguszewski.

Uczestnicy zapoznali się przede wszystkim z wyzwaniami, z jakimi klinicyści mają do czynienia w codziennej pracy. Lek. Maciej Duda z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej, koordynator Poltransplantu, przybliżył prowadzony już od kilkunastu lat przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku program transplantacji serca. Wyjaśnił proces przygotowań i przebieg operacji oraz różne formy mechanicznego wspomagania krążenia u osób oczekujących na przeszczep. Uczestników zaprosiliśmy również na zajęcia warsztatowe w Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej, gdzie mieli możliwość zapoznania się z możliwościami nowoczesnej pracowni fantomowej i szansę wykonania swojego pierwszego badania echokardiograficznego. Zajęcia przeprowadził prof. Marcin Fijałkowski, koordynator Centrum i dr Radosław Nowak z II Kliniki Kardiologii I Elektroterapii Serca. Z kolei prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii pokazał i szczegółowo omówił kliniczną procedurę implantacji stentu do naczyń wieńcowych.

Profesorowie Bartosz Karaszewski i Miłosz Jaguszewski zapoznali uczestników z celami, specyfiką i procesem realizacji niekomercyjnych badań klinicznych na przykładzie kierowanych przez nich badań dotyczących nowych terapii w udarach mózgu oraz nowych strategii leczenia u chorych z ostrym zespołem wieńcowym. Lek. Magdalena Bazgier, doktorantka Katedry i Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca, opowiedziała o badaniach nad nową terapią w dystrofii mięśniowej Duchenne’a, jednej  z rzadkich chorób kardiologicznych.

Prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii i Kliniki Neurologii Dorosłych, wspólnie z uczestnikami zastanawiał się nad przyszłością medycyny i wyjaśnił dlaczego sama wiedza nie wystarczy do tego, aby być dobrym lekarzem i naukowcem. Zwrócił uwagę m.in. na rolę kompetencji społecznych w pracy z pacjentami i znaczenie kreatywności w pracy naukowej. Dr Jarosław Meyer-Szary z Katedry i Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca opowiedział o zastosowaniu modeli 3D w dydaktyce kardiologii. Na kilkudziesięciu modelach pokazał, w jaki sposób mogą być one wykorzystywane zarówno podczas zajęć ze studentami, jak i planowania czy symulacji zabiegów. Prof. Miłosz Jaguszewski, pomysłodawca realizowanego w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym Young Sciencist Program opowiedział, na jakie możliwości i wsparcie mogą liczyć nasi studenci zainteresowani rozwojem naukowym.

Udostępnij ten film

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top