Młode talenty ponownie w GUMed
Pierwsze spotkanie w ramach tegorocznej edycji programu „Nauka to ludzie” za nami. Licealiści pod okiem naszych wykładowców zgłębiali tajniki anatomii i chirurgii, dowiedzieli się też, jakie historie kryją eksponaty z Muzeum GUMed.
Przygodę z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym uczestnicy rozpoczęli w pracowniach anatomicznych Zakładu Anatomii i Neurobiologii. Dr hab. Sławomir Wójcik przygotował dla nich zajęcia obejmujące zarówno pracę z klasycznymi preparatami, jak i nowoczesnymi narzędziami, takimi jak interaktywny stół anatomiczny. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób przygotowywane są preparaty, które następnie służą wielu pokoleniom studentów, a następnie, posiłkując się nimi szczegółowo omówili budowę wybranych ludzkich narządów i ich funkcje.
Kolejny dzień licealiści rozpoczęli od wizyty w Muzeum GUMed i spotkania z dr. Markiem Bukowskim, który na przykładzie wybranych eksponatów opowiedział o dynamicznym rozwoju medycyny, jaki obserwujemy od końca XIX wieku. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wyglądały ówczesne stetoskopy, mikroskopy oraz podręczniki medycyny. Dowiedzieli się też, w jakich okolicznościach wprowadzono do szpitali zasady antyseptyki, a także komu zawdzięczamy rękawiczki chirurgiczne.
Następnie dr Piotr Spychalski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej przybliżył przyszłym studentom realia swojej codziennej pracy. Była to dla nich z jednej strony okazja to obalenia wielu mitów związanych z zawodem lekarza, z drugiej zaś możliwość zapoznania się z ciekawymi przypadkami klinicznymi z zakresu chirurgii i nowymi narzędziami, które znajdują zastosowanie w tej dziedzinie medycyny. Dr Spychalski przybliżył również uczestnikom swoje zainteresowania badawcze i opowiedział im o naukowym obszarze swojej działalności.
Również zajęcia poświęcone chirurgii miały w dużej mierze charakter praktyczny. Po zapoznaniu się z podstawowymi technikami i narzędziami chirurgicznymi pod czujnym okiem dr. Piotra Spychalskiego i lek. Artura Furgi uczestnicy ćwiczyli zakładanie pierwszych szwów chirurgicznych. Mogli również spróbować swoich sił w badaniu ultrasonograficznym oraz ćwiczeniach na trenażerze laparoskopowym.
W roku akademickim 2022/2023 program jest realizowany przez Biuro ds. Programu IDUB. Uczestniczy w nim 32 uczniów i uczennic szkół średnich z całej Polski. W trakcie comiesięcznych, weekendowych spotkań z naukowcami GUMed będą poznawać kolejne obszary medycyny, farmacji i biotechnologii.