Myślisz o studiach na kierunku lekarskim? A może o farmacji? Albo biotechnologii?

Poznaj nas lepiej i… spróbuj studiów przed maturą!

Z początkiem kolejnego roku szkolnego 2021/22 rozpoczynamy program edukacyjny dla osób zainteresowanych studiami w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Jego uczestnicy zyskają możliwość spotkania z wykładowcami i naukowcami uznanymi w kraju i Europie. Zajęcia dadzą im nie tylko możliwość zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu medycyny, farmacji czy nauk o zdrowiu, ale również udziału w pracach badawczych.

Nabór do programu trwa do 20 czerwca. Szczegółowe informacje i warunki uczestnictwa po kliknięciu w przycisk.

Tematyka i ramowy harmonogram spotkań

wrzesień 2021

Od próbki do leczenia nowotworów.
ONKOLOGIA TRANSLACYJNA

Koordynatorka spotkania – dr Anna Supernat

Nowotwory to poważne wyzwanie dla globalnej polityki zdrowotnej. Na świecie żyje ponad 40 milionów ludzi, u których w ciągu ostatnich 5 lat rozpoznano tę chorobę. W Polsce z nowotworem rozpoznanym w ostatnich 15 latach żyje milion osób. W badania, które mogą przyczynić się do rozwoju nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia zaangażowani są również naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Podczas tego spotkania dowiecie się, jak wiele osób o różnych kompetencjach wchodzi w skład interdyscyplinarnego zespołu, który pracuje nad odkrywaniem biologii nowotworów oraz tworzeniem nowych narzędzi diagnostycznych dla pacjentów. Poznacie perspektywę biologa molekularnego, bioinformatyka, lekarza, pielęgniarki i szefa zespołu. Spróbujecie też swoich sił w laboratorium.
A na koniec czeka Was garść cennych rad i życiowych doświadczeń. Usłyszycie m.in. dlaczego edukacja jest tak ważna, ale oceny już mniej.

październik 2021

Nauka od serca.
KARDIOLOGIA

Koordynator spotkania – prof. Miłosz Jaguszewski

Choroby sercowo-naczyniowe obejmują zaburzenia w obrębie serca i układu naczyń krwionośnych, m.in. nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, kardiomiopatie, wady serca, udary. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym doszło do znacznego zwiększenia zachorowalności na schorzenia układu krążenia. Szacuje się, że są one przyczyną około połowy zgonów w Polsce. Dlatego tak ważne są badania, które przyczynią się do rozwoju skutecznych form terapii.
Podczas spotkania dowiecie się, jak wygląda proces organizacji inicjowanych przez naszych lekarzy niekomercyjnych badań klinicznych, których celem jest optymalizacja leczenia i rokowania pacjentów, m.in. w zakresie leczenia zawałów serca czy udarów mózgu.
Opowiemy Wam również o zastosowaniu modeli 3D i pracowni symulacji w dydaktyce w zakresie chorób układu krążenia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a także o core facilities oraz Young Scientist Program – to nasze wybrane propozycje dla studentów, których wspieramy w realizacji badań naukowych już w trakcie studiów.

listopad 2021

Mistrzowie ortopedii.
CHIRURGIA KRĘGOSŁUPA

Koordynator spotkania – dr hab. Rafał Pankowski

Czy wiecie, że do Gdańska na stypendia edukacyjne z zakresu chirurgii kręgosłupa przyjeżdżają lekarze z całego świata? To dlatego, że Katedra i Klinika Ortopedii GUMed wraz z Oddziałem Neurochirurgii szpitala Copernicus otrzymała (jako pierwszy ośrodek w Europie Wschodniej!) zaszczytny status AO Spine Center. Został on przyznany w wyniku opracowania przez naszych ekspertów uznanych standardów leczenia chorób kręgosłupa opartych na wiedzy ortopedycznej i neurochirurgicznej.
Podczas spotkania m.in. z przedstawicielami gdańskiej szkoły chirurgii kręgosłupa dowiecie się czemu nasz ośrodek zawdzięcza tak wysoką pozycję. Usłyszycie m.in. o nowatorskich/ opatentowanych narzędziach i innowacyjnych metodach leczenia złożonej deformacji kręgosłupa, które mają swoje źródła właśnie w Gdańsku, o badaniach klinicznych i wyzwaniach codziennej pracy chirurgów i ortopedów.

grudzień 2021

Siła współpracy.
MEDYCYNA TRANSLACYJNA

Koordynator spotkania – dr hab. Jacek Wolf

Medycyna translacyjna to sposób na szybkie przeniesienie wiedzy zdobytej w trakcie badań naukowych do codziennej praktyki klinicznej. To stosunkowo nowa, ale niezwykle ważna dyscyplina wymagająca interdyscyplinarnej współpracy specjalistów z wielu różnych dziedzin.
W murach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego stworzyliśmy Centrum Medycyny Translacyjnej – core facility, inkubator wspólnych pomysłów, który pozwala na realizację innowacyjnych interdyscyplinarnych projektów zogniskowanych na medycynie spersonalizowanej. Ten model jest obecnie najpowszechniejszym i najpopularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym przez wiodące uczelnie na świecie. Infrastruktura Centrum obejmuje pracownie zabiegowe do prowadzenia badań o charakterze klinicznym, pracownie obrazowania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego oraz laboratoria.
Jak takie Centrum wygląda z bliska? Jaką aparaturą dysponuje? Jakie badania są w nim realizowane? Tego wszystkiego dowiecie się na spotkaniu.

styczeń 2022

Detektyw w laboratorium.
BIOLOGIA FARMACEUTYCZNA

Koordynator spotkania – prof. Rafał Bartoszewski

Zaburzenia ilości i funkcji białek człowieka są główną przyczyną chorób, dlatego badania naukowe koncentrują się m.in. na detekcji i określeniu znaczenia biologicznego ludzkich cząsteczek niekodujących RNA, a w szczególności mikro-RNA, zaangażowanych w odpowiedź na stres komórkowy, który jest składową ludzkich schorzeń. Identyfikacja i zrozumienie potencjalnie patogennych zmian w profilach mikro-RNA umożliwi ich wykorzystanie dla rozwoju metod diagnostycznych, może też stanowić bazę dla innowacyjnych spersonalizowanych terapii. Wykorzystanie mechanizmów RNAi w farmacji może z kolei ograniczyć niepożądane efekty obecnych terapii, jak również umożliwić opracowanie nowych, na nieuleczalne dotąd schorzenia.
Podczas tego warsztatowego spotkania wcielicie się w rolę naukowca – detektywa. Będziecie analizować zmiany mikroRNA w ludzkich komórkach nowotworowych wystawionych na stres. W laboratorium poznacie podstawowe techniki z zakresu hodowli komórkowej, przeprowadzicie izolację RNA i mikroRNA, elektroforezę RNA oraz pomiar zmian mikroRNA.

Scroll to top