Pierwsi absolwenci programu Nauka to ludzie

Pięć miesięcy, 120 godzin zajęć, spotkania z 28 naukowcami i klinicystami, dużo wiedzy, nowe umiejętności (m.in. zakładanie szwów chirurgicznych, izolacja i analiza miRNA) oraz kilkadziesiąt cennych znajomości – to bilans pierwszej edycji programu edukacyjnego adresowanego do uczniów szkół średnich. Jego pierwsi absolwenci na początku 2022 r. odebrali z rąk Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pamiątkowe dyplomy.

Druga edycja programu zakończy się w semestrze letnim 2021/2022. O kolejnych naborach będziemy informować na stronie www.

Opinie uczestników i uczestniczek

Udział w programie ,,Nauka to ludzie" był zdecydowanie niezapomnianym doświadczeniem. Doskonałe skoordynowanie zajęć, treściwe wykłady dostosowane do każdego poziomu wiedzy oraz niezwykłe osoby, które umożliwiły nam dogłębne poznanie świata nauki i medycyny stanowią o wyjątkowości tego programu. Wszyscy, którzy zastanawiają się, jaką drogę kształcenia wybrać, a jednocześnie są ciekawi, jak wygląda codzienne życie lekarzy klinicystów, na pewno bardzo dużo wyniosą z tego unikalnego szeregu zajęć.

Olga Śmigielska, IV Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Program "Nauka to ludzie" nie jest tym, czym się wydaje... Jest czymś lepszym. Jeszcze przed pierwszymi zajęciami odniosłem wrażenie, że mój udział jako uczestnika jest dla drugiej strony ważny – w mailu otrzymałem nawet mapki z wskazówkami jak dotrzeć na miejsce spotkania – poczułem się bardzo zadbany. W czasie wykładów nie było czasu na nudę. Zajęcia teoretyczne przeplatały się z praktyką w postaci np. szycia chirurgicznego, obsługi aparatury w SleepLabie (nie mylić z sleeproom'em, który był po drugiej stronie szyby:), przenoszenia hodowli komórkowych. Wykłady prowadzone przez pracowników GUMed, których miałem przyjemność wysłuchać, dotyczyły treści, o których w szkole nigdy nie słyszałem i były przeciwieństwem usypiających pogadanek. Mimo, że uczestnicy z mojej grupy mieli różne plany na siebie w świecie medycznym, to każdy znalazł dla siebie coś, co ułatwi mu pójście drogą wymarzonej kariery. Jeżeli chcesz nauczyć się czegoś nowego, poszerzyć medyczne horyzonty albo po prostu dobrze się bawić to ten projekt jest właśnie dla Ciebie!

Bartłomiej Łuszczuk, Prywatne Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Program „Nauka to ludzie” to najciekawszy projekt w jakim miałam okazję uczestniczyć. Był niesamowitą intelektualną przygodą oraz inspiracją do dalszego rozwijania zainteresowań biomedycznych. Wspaniali prowadzący sprawili, że każdy blok zajęć był niesamowicie interesujący, a liczne zajęcia praktyczne i laboratoryjne były niezapomniane. Dzięki programowi poznałam wiele dostępnych ścieżek kariery i odkryłam fantastyczne możliwości oraz inicjatywy tworzone przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym!

Basia Siewert, III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni

Największą wartością programu „Nauka to ludzie” było to, że mogłem poznać pracę lekarzy wielu specjalizacji. Lekarze oraz wykładowcy, którzy prowadzili zajęcia, byli pasjonatami, których na każdych zajęciach słuchało się z zaciekawieniem, szczególnie profesora Rafała Pankowskiego… Jednakże najciekawsze i najcenniejsze były dla mnie zajęcia praktyczne. Wtedy lekarze pokazywali nam, jak ich praca wygląda naprawdę, a co najfajniejsze – sami mogliśmy spróbować swoich sił w laboratorium czy podczas EKG serca. Te chwile, gdy możesz wziąć sprzęt medyczny w swoje ręce i poczuć się jak lekarz, motywują i napędzają medyczną pasję.

Program jest skierowany do osób zainteresowanych medycyną na już zaawansowanym poziomie, ale też dla tych, które chcą sprawdzić, czy na pewno to jest to, co chcą robić w życiu. Mi zajęcia pomogły nawet wybrać specjalizację oraz kierunek, w którym chciałbym rozwijać swoją wiedzę medyczną – to kardiologia. Zawdzięczam to szczególnie prof. Miłoszowi Jaguszewskiemu. Jestem pewny, że wskazówki oraz informacje, które dostaliśmy podczas zajęć z kardiologami przydadzą mi się w przyszłości.

Kiedy dowiedziałem się o drugiej edycji, od razu wysłałem wiadomość znajomym. Kilku z nich jest jej aktywnymi uczestnikami.

Patryk Siwak, III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku

Miałam przyjemność, jako uczennica VI LO w Gdyni, brać udział w zajęciach organizowanych przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Podczas pięciu dwudniowych zjazdów mogłam na własnej skórze doświadczyć, jak wygląda praca naukowa i z czym w praktyce się ona wiąże. Były to bardzo intensywne spotkania, które wymagały od uczestników sporo zaangażowania, jednak wszystkim nam towarzyszył przy tym ogromny entuzjazm i chęci, aby wyciągnąć z zajęć jak najwięcej. Niejednokrotnie byłam zaskoczona ilością przygotowanych dla nas wykładów i warsztatów, które pozwoliły mi o wiele lepiej zrozumieć wiele zagadnień odnoszących się zarówno do anatomii człowieka, jak i metod prowadzenia badań naukowych. Następną rzeczą, którą muszę docenić, jest duża motywacja, którą zyskałam zarówno dzięki poznanym naukowcom, ale również innym uczestnikom programu. Wszyscy ci ludzie dzięki swojemu zapałowi stanowią wielką inspirację i mogą wspólnie napędzać swoją ciekawość. Dla mnie na pewno program był bodźcem do dalszej pracy i szansą na poszerzenie spojrzenia na świat medycyny.

Iga Mroczko, VI Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni

Tematyka i ramowy harmonogram spotkań

wrzesień 2021

Od próbki do leczenia nowotworów.
ONKOLOGIA TRANSLACYJNA

Koordynatorka spotkania – dr Anna Supernat

Nowotwory to poważne wyzwanie dla globalnej polityki zdrowotnej. Na świecie żyje ponad 40 milionów ludzi, u których w ciągu ostatnich 5 lat rozpoznano tę chorobę. W Polsce z nowotworem rozpoznanym w ostatnich 15 latach żyje milion osób. W badania, które mogą przyczynić się do rozwoju nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia zaangażowani są również naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Podczas tego spotkania dowiecie się, jak wiele osób o różnych kompetencjach wchodzi w skład interdyscyplinarnego zespołu, który pracuje nad odkrywaniem biologii nowotworów oraz tworzeniem nowych narzędzi diagnostycznych dla pacjentów. Poznacie perspektywę biologa molekularnego, bioinformatyka, lekarza, pielęgniarki i szefa zespołu. Spróbujecie też swoich sił w laboratorium.
A na koniec czeka Was garść cennych rad i życiowych doświadczeń. Usłyszycie m.in. dlaczego edukacja jest tak ważna, ale oceny już mniej.

październik 2021

Nauka od serca.
KARDIOLOGIA

Koordynator spotkania – prof. Miłosz Jaguszewski

Choroby sercowo-naczyniowe obejmują zaburzenia w obrębie serca i układu naczyń krwionośnych, m.in. nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, kardiomiopatie, wady serca, udary. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym doszło do znacznego zwiększenia zachorowalności na schorzenia układu krążenia. Szacuje się, że są one przyczyną około połowy zgonów w Polsce. Dlatego tak ważne są badania, które przyczynią się do rozwoju skutecznych form terapii.
Podczas spotkania dowiecie się, jak wygląda proces organizacji inicjowanych przez naszych lekarzy niekomercyjnych badań klinicznych, których celem jest optymalizacja leczenia i rokowania pacjentów, m.in. w zakresie leczenia zawałów serca czy udarów mózgu.
Opowiemy Wam również o zastosowaniu modeli 3D i pracowni symulacji w dydaktyce w zakresie chorób układu krążenia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a także o core facilities oraz Young Scientist Program – to nasze wybrane propozycje dla studentów, których wspieramy w realizacji badań naukowych już w trakcie studiów.

listopad 2021

Mistrzowie ortopedii.
CHIRURGIA KRĘGOSŁUPA

Koordynator spotkania – dr hab. Rafał Pankowski

Czy wiecie, że do Gdańska na stypendia edukacyjne z zakresu chirurgii kręgosłupa przyjeżdżają lekarze z całego świata? To dlatego, że Katedra i Klinika Ortopedii GUMed wraz z Oddziałem Neurochirurgii szpitala Copernicus otrzymała (jako pierwszy ośrodek w Europie Wschodniej!) zaszczytny status AO Spine Center. Został on przyznany w wyniku opracowania przez naszych ekspertów uznanych standardów leczenia chorób kręgosłupa opartych na wiedzy ortopedycznej i neurochirurgicznej.
Podczas spotkania m.in. z przedstawicielami gdańskiej szkoły chirurgii kręgosłupa dowiecie się czemu nasz ośrodek zawdzięcza tak wysoką pozycję. Usłyszycie m.in. o nowatorskich/ opatentowanych narzędziach i innowacyjnych metodach leczenia złożonej deformacji kręgosłupa, które mają swoje źródła właśnie w Gdańsku, o badaniach klinicznych i wyzwaniach codziennej pracy chirurgów i ortopedów.

grudzień 2021

Siła współpracy.
MEDYCYNA TRANSLACYJNA

Koordynator spotkania – dr hab. Jacek Wolf

Medycyna translacyjna to sposób na szybkie przeniesienie wiedzy zdobytej w trakcie badań naukowych do codziennej praktyki klinicznej. To stosunkowo nowa, ale niezwykle ważna dyscyplina wymagająca interdyscyplinarnej współpracy specjalistów z wielu różnych dziedzin.
W murach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego stworzyliśmy Centrum Medycyny Translacyjnej – core facility, inkubator wspólnych pomysłów, który pozwala na realizację innowacyjnych interdyscyplinarnych projektów zogniskowanych na medycynie spersonalizowanej. Ten model jest obecnie najpowszechniejszym i najpopularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym przez wiodące uczelnie na świecie. Infrastruktura Centrum obejmuje pracownie zabiegowe do prowadzenia badań o charakterze klinicznym, pracownie obrazowania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego oraz laboratoria.
Jak takie Centrum wygląda z bliska? Jaką aparaturą dysponuje? Jakie badania są w nim realizowane? Tego wszystkiego dowiecie się na spotkaniu.

styczeń 2022

Detektyw w laboratorium.
BIOLOGIA FARMACEUTYCZNA

Koordynator spotkania – prof. Rafał Bartoszewski

Zaburzenia ilości i funkcji białek człowieka są główną przyczyną chorób, dlatego badania naukowe koncentrują się m.in. na detekcji i określeniu znaczenia biologicznego ludzkich cząsteczek niekodujących RNA, a w szczególności mikro-RNA, zaangażowanych w odpowiedź na stres komórkowy, który jest składową ludzkich schorzeń. Identyfikacja i zrozumienie potencjalnie patogennych zmian w profilach mikro-RNA umożliwi ich wykorzystanie dla rozwoju metod diagnostycznych, może też stanowić bazę dla innowacyjnych spersonalizowanych terapii. Wykorzystanie mechanizmów RNAi w farmacji może z kolei ograniczyć niepożądane efekty obecnych terapii, jak również umożliwić opracowanie nowych, na nieuleczalne dotąd schorzenia.
Podczas tego warsztatowego spotkania wcielicie się w rolę naukowca – detektywa. Będziecie analizować zmiany mikroRNA w ludzkich komórkach nowotworowych wystawionych na stres. W laboratorium poznacie podstawowe techniki z zakresu hodowli komórkowej, przeprowadzicie izolację RNA i mikroRNA, elektroforezę RNA oraz pomiar zmian mikroRNA.

Scroll to top